Revista GASTROMEDIA





av
















agroazi.ro


Banner


tco_120x90


banner_gastromedia__open_course


jobresthotel


lareserve




 


gastromedia




tema
stiri
jobs








Sugestiile dvs.






 
Revista GASTROMEDIA - Calea optima spre HoReCa  Revista GASTROMEDIA - Calea optima spre HoReCa  Revista GASTROMEDIA - Calea optima spre HoReCa  

Concurs de vinuri românesti la Festivalul PROVINO de la Cluj


În perioada 15 – 18 martie, Clujul intră în circuitul evenimentelor naționale dedicate vinului prin intermediul Festivalului PROVINO - Vin, Artă, Gastronomie. Festivalul are loc la Grand Hotel Napoca, hotel care va deveni gazda producătorilor de vin, degustătorilor experți, somelierilor, maestrilor bucătari, bloggerilor de vin si iubitorilor de vin de calitate. Simultan cu Expoziția de Vin si Expoziția de Soluții pentru Industria Vinului, în cadrul festivalului vor avea loc o serie de evenimente speciale realizate în scopul promovării culturii vinului.

            În prima zi de festival, pe 15 martie, Vinul.Ro, partener media PROVINO, împreună cu Organizația Somelierilor din România 2011, organizează un concurs de vinuri românesti. Concursul presupune realizarea unor degustări în orb, anonimatul tuturor probelor fiind garantat iar singurele indicii prezentate juraților vor fi anul de recoltă si categoria de preț în care se încadrează vinurile supuse jurizării. Comisiile de jurizare formate din editorii Vinul.Ro si din membri ai OSR 2011 vor face publice rezultatele concursului în aceeasi zi, acordând astfel recunoastere calității acelor vinuri care dovedesc că merită să fie aduse în atenția publicului general. Scopul principal al acestui „wine challenge” este de a oferi producătorilor un sprijin important în vânzarea vinurilor de calitate, în urma unor jurizări profesionale independente.

            Degustările de vin vor continua pe întreaga durată a festivalului într-un format disponibil si publicul larg, în cadrul secțiunii “Wine & Gastronomy”. Pe 16, 17 si 18 martie vor avea loc sesiuni de degustări colective realizate sub îndrumarea somelierilor si membrilor Asociației Degustătorilor Autorizați din România. Vizitatorii PROVINO vor putea descoperi astfel diverse sortimente de vin înscrise în festival, la fiecare sesiune fiind degustate între 8 si 10 probe de vin.

             Programul PROVINO cuprinde si:

- cursuri pentru iubitorii de vin si personalul din HoReCa coordonate de somelieri si degustători autorizați din Bucuresti, Cluj si Iasi

- show-uri gastronomice live susținute de maestri bucătari

- ateliere de lucru neconvenționale realizate de artisti plastici în cadrul festivalului PROVINO

- un program extra-festival realizat în cele mai în vogă  baruri, cafenele, restaurante

             Evenimentele expoziționale PROVINO se vor desfăsura pe o suprafață de peste 2.500 de metri pătrați, un spațiu generos pus la dispoziția producătorilor, importatorilor si distribuitorilor de vinuri si companiilor din industria conexă si auxiliară care vor avea ocazia să se întâlnească cu managerii din HoReCa si clienții finali din rândul publicului larg.

            Pentru mai multe informații despre Festivalul PROVINO vă rugăm să accesați site-ul  www.cluj.provino.ro. Ne găsiți si pe Facebook, Twitter, Linked In si YouTube.

Share
Revista GASTROMEDIA - Calea optima spre horeca - Stiri, evenimente
Se distribuie gratuit, specialistilor din domeniu: hoteluri, restaurante, societati de catering, cofetarii
gastromedia, horeca, expohoreca, horecaexpo, expozitie, targ, stiri, hotel, catering, alimentatie, restaurante, ospitalitate, turism, cofetarie, baruri, pensiuni, cafenele, boro info
   
 
   
© - Revista GASTROMEDIA - Calea optima spre HoReCa